House Of Night Romania
Cartile Preferate 4a4c9e20e2e1132cd5eee5ca055ab6a8
Fii Binecuvantat! Bine ai venit pe forumul House Of Night Romania, noul forum dedicat seriei Casa Noptii scrisa de P.C. si Kristin Cast! Inregistreaza-te acum si vei putea vorbi cu ceilalti membrii despre personajele tale favorite din serie, autoare sau chiar participa la RPG. Ce mai astepti?
House Of Night Romania
Cartile Preferate 4a4c9e20e2e1132cd5eee5ca055ab6a8
Fii Binecuvantat! Bine ai venit pe forumul House Of Night Romania, noul forum dedicat seriei Casa Noptii scrisa de P.C. si Kristin Cast! Inregistreaza-te acum si vei putea vorbi cu ceilalti membrii despre personajele tale favorite din serie, autoare sau chiar participa la RPG. Ce mai astepti?
House Of Night Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Cel mai apropiat loc de Casa Noptii, Tusla, Oklahoma! Vino sa fii Insemnat!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Cartile Preferate

In jos 
+3
alexandraaa.
Invader Lamu
Bee
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Bee
Mare Preoteasa
Mare Preoteasa
Bee


Mesaje : 476
Puncte : 15476
Karma : 9
Data de inscriere : 06/10/2010
Localizare : Casa Noptii, Tusla
Stare de spirit : Marked...

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyVin 29 Oct 2010, 22:24

Ce alte carti va mai plac?
Eu una sunt o mare fana a Jocurilor Foamei. Este o trilogie scrisa de Suzzane Collins despre viata in Panem, o tara in care Capitoliul detine puterea suprema si nici cel mai mare rebel nu poate invinge Capitoliul. Sau cel putin asa se zice. Katniss Everdeen o fata din Districtul 12 ajunge la Jocurile Foamei, un spectacol inventat pentru a le arata telespectatorilor ca viata lor poate fi curmata intr-o secunda, unde doua tributuri, o fata si un baiat, din fiecare cele 12 Districte trebuie sa se lupte pe viata si pe moarte intr-o arena si numai unul singur poate castiga, restul mor. Katniss duce o viata grea dupa ce tatal ei a murit intr-un accident din mina si mama ei a intrat intr-o depresie si ea trebuie sa isi sustina sora mai mica. Ea trebuie sa treaca granita districtului si sa vaneze impreuna cu prietenul ei cel mai bun, Gale, pentru ca cei doi sa isi intretina familiile. Cand Prim, sora mai mica al lui Katniss, este aleasa ca tributul din districtul 12, Katniss face ceva ce nu s-a mai intamplat de mult, se ofera voluntar. Ea trebuie sa participe la Jocurile foamei impreuna cu Peeta, baiatul brutarului, ce a salvat-o de la moarte intr-o iarna crancena, oferindu-i paine si care anunta in interviul de dinaintea Jocurilor ca este si a fost intotdeauna indragostit de ea.
E o carte care m-a tinut cu sufletul la gura iar volumul al doilea Sfidarea a avut atatea surprize incat nu puteai prezice ce scrie pe urmatoarea pagina.
V-o recomand cu caldura tutuor! O gasiti la editura Nemira si poate fi comandata si pe internet. Smile
Sus In jos
http://twitter.com/#!/glam_honeybee
Invader Lamu
Novice
Novice
Invader Lamu


Mesaje : 114
Puncte : 14898
Karma : 0
Data de inscriere : 27/10/2010

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyVin 29 Oct 2010, 23:40

Pare destul de interesanta. Eu o sa o caut la biblioteca.
Sus In jos
alexandraaa.
Mare Preoteasa
Mare Preoteasa



Mesaje : 60
Puncte : 14973
Karma : 2
Data de inscriere : 08/10/2010

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyVin 29 Oct 2010, 23:54

Cartea e geniala. Si merita cumparata. Iubesc personajele ei si mai ales actiunea. Very Happy
Sus In jos
Bee
Mare Preoteasa
Mare Preoteasa
Bee


Mesaje : 476
Puncte : 15476
Karma : 9
Data de inscriere : 06/10/2010
Localizare : Casa Noptii, Tusla
Stare de spirit : Marked...

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptySam 30 Oct 2010, 00:07

Sunt buna sa fac review-uri de carti, nu? Si mie mi se pare o carte superba si pur si simplu nu mai poate fi lasata din mana o data ce ai inceput-o.
Sus In jos
http://twitter.com/#!/glam_honeybee
BlueMoon
Invitat
Invitat
BlueMoon


Mesaje : 30
Puncte : 14843
Karma : 1
Data de inscriere : 03/11/2010
Localizare : Campina
Stare de spirit : -

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyJoi 04 Noi 2010, 01:23

pare interesanta si m-ai facut foarte curioasa, promit sa o pun pe lista cu "carti de cumparat " Smile) da chiar am o lista cu cartile pe care mi le doaresc Very Happy

putem sa spunem si noi la acest topic ce carti ne plac si sa le facem o descriere sau trb sa deschidem altul?


Ultima editare efectuata de catre BlueMoon in Vin 05 Noi 2010, 19:30, editata de 1 ori
Sus In jos
Bee
Mare Preoteasa
Mare Preoteasa
Bee


Mesaje : 476
Puncte : 15476
Karma : 9
Data de inscriere : 06/10/2010
Localizare : Casa Noptii, Tusla
Stare de spirit : Marked...

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyVin 05 Noi 2010, 03:05

scrieti aici, nu e nevoie sa faceti alt topic. Tocmai am terminat de citit Tara Duncan: In Capcana lui Magister si o ador. Sophie, autoarea este geniala. Cartea este un fel de Harry Potter in versiunea feminina. Voi face un review in curand, dar cine vrea sa o incerce, i-o recomand din toata inima! Nu o sa va mai puteti dezlipi de ea.
Sus In jos
http://twitter.com/#!/glam_honeybee
Bee
Mare Preoteasa
Mare Preoteasa
Bee


Mesaje : 476
Puncte : 15476
Karma : 9
Data de inscriere : 06/10/2010
Localizare : Casa Noptii, Tusla
Stare de spirit : Marked...

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyJoi 09 Dec 2010, 02:10

am facut o lista a cartilor mele preferate dar nu prea pot sa le aranjez in ordinea preferintelor pentru ca toate imi plac, dar am incercat
- Harry Potter ( voi iubi mereu cartea asta)
- Tara Duncan (a fost prima mea obsesie)
- Jocurile Foamei (imi pare rau ca sunt doar 3 volume)
- Academia Vampirilor (tocmai am terminat de citit prima carte si o ador!)
- Copiii Lampii Fermecate (poti invata si ceva istorie din ea)
- Obsesie de Melissa Marr
- Along for the Ride de Sarah Dessen (nu cred ca e tradusa cartea in romana dar o iubesc. Imi aduce aminte de verile mele nebune si imi face dor de vara - ce bine ca suntem in toiul iernii silent )
- Mandrie si Prejudecata de Jane Austen
- Ciresarii (foarte frumoasa cartea)
- Elevul Dima dintr-a saptea
- La Medeleni (despre copilarie, iubiri adolescentine si grijile adultilor)
- Twilight (ultima carte m-a enervat la culme!)
- Lux
- Gossip Girl
- Fallen de Lauren Kate (nu cred ca e tradusa)
- Evermore (iden Fallen)
Sus In jos
http://twitter.com/#!/glam_honeybee
Miss Lilith
Invitat
Invitat
Miss Lilith


Mesaje : 4
Puncte : 14617
Karma : 1
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : in iad

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyMier 12 Ian 2011, 16:28

As vrea si eu sa scriu o lista cu cartile mele favorite. Very Happy

Chinuieste-i pe copii (este o carte pe care niciodata nu o voi uita)
Domnisoara Christina (cred ca este singura carte scrisa de un roman care imi place cu adevarat)
Mana dreapta a diavolului
Casa de la rascruce
Evanghelia dupa Satana
Jurnalele vampirilor
Twilight (si iti dau dreptate cu ultima carte)

mda poate imi mai aduc aminte pe parcurs carti si dau edit Very Happy


Sus In jos
Bee
Mare Preoteasa
Mare Preoteasa
Bee


Mesaje : 476
Puncte : 15476
Karma : 9
Data de inscriere : 06/10/2010
Localizare : Casa Noptii, Tusla
Stare de spirit : Marked...

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptySam 15 Ian 2011, 17:39

Am citit de curand Percy Jackson si Olimpienii. In romana nu e tradus decat primul volum dar eu le-am citit pe toate si am fost atat de captivata de ele incat am citit un volum pe zi.
Le ador!
Numele meu este Percy Jackson, până acum
câteva luni am fost elev într-o şcoală privată pentru copiii cu
probleme din New York. Sunt eu un copil cu probleme? Da, cred că poţi să
spui asta…
Credeţi că faptul că zeii greci sunt vii şi trăiesc în America este o problemă?
Credeţi că a fi nr.1 pe lista celor mai urmăriţi de zei este o problemă?
Şi credeţi că descoperirea faptului că eşti singurul semi-zeu care poate opri războiul zeilor este o problemă?
Dacă Percy ratează misiunea, uitaţi de probleme – lumea va deveni terenul de joacă al lui Hades…
In carte este vorba de Percy Jackson, un adolescent normal (in limitele cuvantului) care afla ca este un semizeu. Pentru a supravietui si a nu fi omorat de creaturi mitice gen centauri, prietenul lui cel mai bun Grover (care este un satir - jumatate capra, jumatate om) il duce la Tabara Half-Blood unde se afla si alti semizei. Acolo afla ca el este fiul lui Poseidon, unul dintre Cei Trei - Zeus, Poseidon si Hades- care au jurat ca nu vor mai avea copii semizei.
Fulgerul lui Zeus este furat iar Percy, Grover si Annabeth (o fiica a Atenei) trebuie sa il recupereze pentru a nu se incepe un razboi intre Zei.

Va recomand cu caldura cartea. Este excelenta si eu nu m-am mai putut dezlipi de ea.
Sus In jos
http://twitter.com/#!/glam_honeybee
HapPy GuRL
Anul III
Anul III
HapPy GuRL


Mesaje : 436
Puncte : 15050
Karma : 3
Data de inscriere : 15/01/2011
Localizare : bacau
Stare de spirit : always happy :)

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyDum 16 Ian 2011, 04:23

din perferatele tale am citit doar seria amurg, harry potter si camera secretelor + mandrie si prejudecata. dar seria amurg a inceput sa ma plictiseasca sh am inceput-o acum un an
mie imi mai place luna plina de kelley armstrong
O cheama Elena. Este frumoasa, inteligenta si amuzanta. Si cel mai important este varcolac. Singura femeie varcolac din lume. Tradata de iubitul ei, un varcolac, Clay, care o musca si o transforma in ceea ce este acum, obligand-o la o viata plina de transformari secrete, Elena paraseste Haita adoptiva incercand sa se acomodeze vietii umane. Latura animalica pe care incearca din rasputeri sa o anuleze este imediat reactivata atunci cand varcolacul Alfa, seful Haitei, o chema sa salveze Haita, amenintata de criminali odiosi transformati in varcolaci si care incalca teritoriul acesteia ucigand oameni nevinovati. Lupta pentru siguranta si dreptate se trasforma in curand o lupta pentru sine si cu sine pentru o viata linistita.
Sus In jos
Bee
Mare Preoteasa
Mare Preoteasa
Bee


Mesaje : 476
Puncte : 15476
Karma : 9
Data de inscriere : 06/10/2010
Localizare : Casa Noptii, Tusla
Stare de spirit : Marked...

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyLun 17 Ian 2011, 21:02

Wow, suna interesant. Am cartea dar nu am apucat sa o citesc pentru ca m-am luat de alte carti. Dar sigur o voi citi in curand.
Sus In jos
http://twitter.com/#!/glam_honeybee
HapPy GuRL
Anul III
Anul III
HapPy GuRL


Mesaje : 436
Puncte : 15050
Karma : 3
Data de inscriere : 15/01/2011
Localizare : bacau
Stare de spirit : always happy :)

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyMar 18 Ian 2011, 02:28

sa- mi spui cum ti se pare Wink
la semnatura ta primele 2 versuri sunt din remember december a lui demi lovato?
Sus In jos
Bee
Mare Preoteasa
Mare Preoteasa
Bee


Mesaje : 476
Puncte : 15476
Karma : 9
Data de inscriere : 06/10/2010
Localizare : Casa Noptii, Tusla
Stare de spirit : Marked...

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyMar 18 Ian 2011, 02:38

Dap e mel lui Demi.
O sa incep cartea cat de curand si te anunt cum mi s a parut.
Sus In jos
http://twitter.com/#!/glam_honeybee
HapPy GuRL
Anul III
Anul III
HapPy GuRL


Mesaje : 436
Puncte : 15050
Karma : 3
Data de inscriere : 15/01/2011
Localizare : bacau
Stare de spirit : always happy :)

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyMar 18 Ian 2011, 02:46

eu am inceput sa citesc semnul din nou si mi se pare tot interesanta da eu am inceput-o in martie anul trecut sau aprilie. tu cand ai citit-o?
Sus In jos
Bee
Mare Preoteasa
Mare Preoteasa
Bee


Mesaje : 476
Puncte : 15476
Karma : 9
Data de inscriere : 06/10/2010
Localizare : Casa Noptii, Tusla
Stare de spirit : Marked...

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyMier 26 Ian 2011, 02:49

nu stiu exact... Nu mai tin minte. Neutral Alexandra cred ca stie.
Am mai citit prima parte a cartii Night World de L. J. Smith (foarte tare cartea) Zic prima parte pentru ca e impartita in 3 povesti si eu am citit-o doar pe prima. E vorba despre un o fata care afla ca are cancer la pancreas si 100% din victime mor asa ca o sa moara in cateva saptamani asa ca prietenul ei cel mai bun (de care ea era indragostita) o transforma in vampir.
Nu stiu daca e tradusa in romana inca.
Acum citesc Evermore si mi se pare destul de interesanta pana acum dar nu SUPER interesanta.
Sus In jos
http://twitter.com/#!/glam_honeybee
HapPy GuRL
Anul III
Anul III
HapPy GuRL


Mesaje : 436
Puncte : 15050
Karma : 3
Data de inscriere : 15/01/2011
Localizare : bacau
Stare de spirit : always happy :)

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyMier 26 Ian 2011, 02:52

interesanta o sa ma interesez daca e si in romana dar parca am mai cautat asta acum ceva timp si nu cred
cum o transforma in vampir ?
Sus In jos
Bee
Mare Preoteasa
Mare Preoteasa
Bee


Mesaje : 476
Puncte : 15476
Karma : 9
Data de inscriere : 06/10/2010
Localizare : Casa Noptii, Tusla
Stare de spirit : Marked...

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyMier 26 Ian 2011, 02:55

el trebuie sa o muste pe ea dar si ea pe el. Si intai trebuie sa moara si dupa el se duce sa o trezeasca. E mai ciudat.
Sus In jos
http://twitter.com/#!/glam_honeybee
HapPy GuRL
Anul III
Anul III
HapPy GuRL


Mesaje : 436
Puncte : 15050
Karma : 3
Data de inscriere : 15/01/2011
Localizare : bacau
Stare de spirit : always happy :)

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyVin 04 Feb 2011, 05:20

Ma gandeam ca pana astept sa apara uramtoarele volume din hon sa incep si alta serie de carti cu vampiri dar nu sunt hotarata. academia vampirilor sau vampirii din morganville?
a citit cineva una dintre serii?
Sus In jos
BlueMoon
Invitat
Invitat
BlueMoon


Mesaje : 30
Puncte : 14843
Karma : 1
Data de inscriere : 03/11/2010
Localizare : Campina
Stare de spirit : -

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyMar 15 Feb 2011, 06:50

   Daca ma apuc sa scriu toate cartile care le-am citit stau pana maine dimineatza la laptop . Asa ca  trec doar cartile care mi-au placut foarte mult si le-am citi foarte repede sau cele pe care le-am citit de 3 4 ori Smile)Harry Potter ( citite de cel putin 7 ori ). Twilight. Academia Vampirilor. Vampiri din Morganville. Memorile unei Gheise. Stapanul inelelor. Jurnalele vampirilor. ora vrajitoareor de Ann Rice care cuprinde si  taltos si lasher. Cronicile Vampirilor. Vampiri Sudului. John Saul ( cam tot ce e aparut pe la noi) etc ...Am citit eu  si Vampiri din morganville si Academia si ti le recomand pe amundoua, sunt seri poate la fel de bune care pe mine m-au tinut cu sufletul la gura mai ales  Vampiri din morganville Mad
Sus In jos
HapPy GuRL
Anul III
Anul III
HapPy GuRL


Mesaje : 436
Puncte : 15050
Karma : 3
Data de inscriere : 15/01/2011
Localizare : bacau
Stare de spirit : always happy :)

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyMar 15 Feb 2011, 14:00

pana la urma mi-am luat academia vampirilor pentru ca sunt mai multe dar imi iau si vampirii din morganville. cum este carte john saul? o prietena de a mea a primit-o cadou de ziua ei si m-a intrebat daca o vreau. sa-i zic da?
Sus In jos
BlueMoon
Invitat
Invitat
BlueMoon


Mesaje : 30
Puncte : 14843
Karma : 1
Data de inscriere : 03/11/2010
Localizare : Campina
Stare de spirit : -

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyMar 15 Feb 2011, 17:42

 Sunt o serie de carti horror scrise de John Saul  dar erau foarte multe sa le insir asa ca am scris doar numele autorului. eu zic sa incerci si ceva scris de el, mie una mi-au placut foarte mult.
Sus In jos
HapPy GuRL
Anul III
Anul III
HapPy GuRL


Mesaje : 436
Puncte : 15050
Karma : 3
Data de inscriere : 15/01/2011
Localizare : bacau
Stare de spirit : always happy :)

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyMier 16 Feb 2011, 01:41

da am vazut coperta si e ciudat ca scrie numele lui cu litere mari iar titilul e scris mai micut. o sa incep s-o citesc.
Sus In jos
BlueMoon
Invitat
Invitat
BlueMoon


Mesaje : 30
Puncte : 14843
Karma : 1
Data de inscriere : 03/11/2010
Localizare : Campina
Stare de spirit : -

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyJoi 17 Feb 2011, 02:58

A citit cineva Sange Albastru de Melissa de la Cruz? daca da ce parere aveti despre carte?
Sus In jos
HapPy GuRL
Anul III
Anul III
HapPy GuRL


Mesaje : 436
Puncte : 15050
Karma : 3
Data de inscriere : 15/01/2011
Localizare : bacau
Stare de spirit : always happy :)

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyJoi 17 Feb 2011, 03:58

nu. despre ce este? suna interesant.
Sus In jos
BlueMoon
Invitat
Invitat
BlueMoon


Mesaje : 30
Puncte : 14843
Karma : 1
Data de inscriere : 03/11/2010
Localizare : Campina
Stare de spirit : -

Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate EmptyJoi 17 Feb 2011, 04:19

o colonie de vampiri ingeri , cei care au colonizat america mai exact new york-ul de azi , idea e ca ei aveau un ciclu de viatza dupa care intrau intro stare de hibernare si erau renascuti dupa o perioada mai lunga de timp.actiune se petrece in prezent dar cu legaturi la origini datorita faptului ca erau aceiasi dar ca renascuti. e foarte complicata dar si interesanta si sincer greu de explicat....
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cartile Preferate Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Preferate   Cartile Preferate Empty

Sus In jos
 
Cartile Preferate
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
House Of Night Romania :: Cafenea :: Cafeneaua Starbucks-
Mergi direct la: